Facebook narzędziem do marketingu online. Jak skutecznie przeprowadzić działania marketingowe w social media.

„Na Facebooku trzeba być”, „Facebook jest największy” – te hasła nie bez powodu są popularne wśród specjalistów od PR-u, marketingu i social media. Dziś skupimy się na tym, jakich zasad warto przestrzegać, aby prowadzić skuteczne działania na tym portalu.

Marketing w social media to nie zabawa

Moda na tzw. „lol content” na szczęście już przemija, a przynajmniej takie są nasze obserwacje i nadzieje. Swego czasu Facebook przepełniony był śmiesznymi filmikami, grafikami i wiele marek prowadzonych było właśnie w ten sposób. Nie jest to nic złego, jeżeli jedyne, na czym nam zależy, to popularność postów i czysty fun. Jednak jeżeli mówimy o marketingu, promocji i sprzedaży produktów czy usług, musimy wiedzieć, że nie tędy droga. Tutaj z pomocą powinna przyjść agencja marketingowa lub PR-owa, która wykorzysta Facebook we właściwy sposób.

Grupa docelowa — kto stoi po drugiej stronie Facebooka?

Na Facebook loguje się dziennie ponad 500 milionów osób, ale oczywiste jest, że nie każda z nich, to twój potencjalny klient. Dlatego dokładne zdefiniowanie grupy docelowej pozwoli skutecznie angażować użytkowników i wzbudzać ich zainteresowanie produktem. Obowiązują tu zasady takie jak w życiu — inaczej porozmawiasz ze studentem, a inaczej z własną babcią. O tym należy pamiętać, aby odpowiednio do grupy docelowej dobrać język komunikacji i jej kreację graficzną. A teraz zastanów się, kim jest osoba, do której chcesz dotrzeć. Zbuduj tzw. Personę, opierając się na pytaniach:

 1. Jak ma na imię, ile ma lat, gdzie mieszka?
 2. Jak duże jest to miasto? Czy mieszka w domu, czy w mieszkaniu?
 3. Jakie jest jej stanowisko pracy, zawód? Ile zarabia?
 4. Jakie są jej życiowe wartości i priorytety- kariera, praca czy może rodzina?
 5. Problemy, z jakimi może się zmagać (Pierwsze zmarszczki? A może bóle kręgosłupa?)
 6. Cele, jakie ustala sobie w życiu (Podróże? Wychowanie dzieci? Zrobienie prawa jazdy?)
 7. W jaki sposób korzysta z sieci? Jak często? Jaki sprzęt użytkuje?
 8. Jak i gdzie robi zakupy? Jak planuje wydatki?
 9. Jak spędza wolny czas? Czym się interesuje?

Zanim opublikujesz jakikolwiek post na swoim Facebooku, zastanów się, czy na pewno będzie zrozumiały i przydatny dla tej osoby.

Content i projektowanie graficzne

Jak pisać, aby ktoś chciał to czytać? Jaki content będzie właściwy? Jaki język dobrać? Jakie grafik przygotować? Zanim zaczniemy publikować treści, musimy obrać strategię, a do tego potrzebne nam będzie opracowanie języka komunikacji. Pisząc „z jajem” zyskamy wśród fanów ludzi szukających humorystycznego contentu, robiąc profesjonalne infografiki oparte o naukowy content — prawdopodobnie zgromadzimy ekspertów danej dziedziny. Zabierając się więc do pisania, powinniśmy zastanowić się:

 1. Co chcemy powiedzieć? O branży, o produkcie, o firmie, o stylu życia klientów?
 2. Jak bliską chcemy mieć relację z użytkownikami?
 3. Czego może oczekiwać nasza Persona? Jak do niej mówić?
 4. Jak działa konkurencja i jak się na jej tle wyróżnić?
 5. Jaką komunikację wizualną wybierzesz?

Nawiązując do ostatniego podpunktu — Facebook oferuje dziś bardzo dużo możliwości — od postów 3D przez panoramy 360 po animacje. Warto się jednak zastanowić, czy każdemu potrzebne są te urozmaicenia? Czy Pani Zosia, lat 60 będzie wiedziała jak odtworzyć pełną panoramę lub film? A czy Kacper, lat 18 zwróci uwagę na statyczną grafikę i post z nadmiarem opisu? Te aspekty należy przeanalizować na etapie tworzenia strategii komunikacji.

Mam grupę docelową, mam content, mam grafiki — co dalej?

Właściwe połączenie tych trzech elementów oraz analiza ich wyników to gwarancja pierwszych rezultatów. Kolejny etap to działania płatne i reklamy, o których napiszemy już wkrótce oddzielny artykuł.

flpr.pl

  Jeżeli zainteresowały Cię nasze działania i masz kilka pytań - zostaw swój kontakt, odpowiemy jak najszybciej:

  Jeśli jesteś zainteresowany współpracą

  Jeśli jesteś zainteresowany współpracą

  POBIERZ