CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu
CSR (ang. Corporate Social Responsibility) to społeczna odpowiedzialność biznesu. Według tej koncepcji, firma w swoich działaniach uwzględnia interesy społeczne, aspekty środowiskowe czy relacje z różnymi grupami (etnicznymi, wyznaniowymi etc.).
Tego typu działania podnoszą wartość firmy oraz pozwalają na budowanie zgranych zespołów, które darzą się wzajemnym zaufaniem i szacunkiem, zmniejszają wydatki operacyjne i wzmacniają relacje na linii klient-firma.
Ekologia i co jeszcze?
W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest zadbanie o planetę i wszelkie działania proekologiczne. To bardzo ważna część CSR – i nikt nie mówi tutaj od razu o przekształceniu firmy w wielki ul, zasilany energią słoneczną w dzień, a prądem z ziemniaka w nocy. Na początku wystarczy wymiana żarówek w biurze na te energooszczędne, czy zakup dużego baniaka z wodą (zamiast wody w butelkach plastikowych). Każda inicjatywa, która prowadzi do polepszenia jakości życia i jednocześnie dba o środowisko jest dobrym pomysłem, ważne aby była podejmowana regularnie. Firmy, które angażują się w działania CSR bardzo często są pozytywniej postrzegane przez klientów, wzbudzają zaufanie. Biznes odpowiedzialny społecznie zwraca uwagę nie tylko na osoby w swoim otoczeniu, ale również na środowisko i świat, w którym funkcjonuje. A nic tak nie porusza jak firma, która nie interesuje się tylko i wyłącznie sprzedażą czegoś, ale zwraca też uwagę na problemy otaczającego nas świata i próbuje coś z nimi zrobić, zawalczyć przeciwko nim.
Odpowiedzialnością społeczną nazywamy działania, które praktykowane są ku stworzeniu komfortowych warunków pracy – mówimy tu o np. ankietach wśród pracowników, benefitach, możliwości samorozwoju poprzez róźne szkolenia czy granty na studia (np. podyplomowe czy magisterskie). To także wszelkie działania jakie podejmuje kadra w ramach wolontariatu pracowniczego – może to być np. pomoc w schroniskach czy domach dziecka.
Odpowiedzialność środowiskowa to, jak sama nazwa wskazuje, angażowanie się w działania pro-eko. Sadzenie drzew, sprzątanie śmieci przed biurem, wymiana żarówek czy ograniczenie użycia plastiku w firmie.
Warto organizować takie akcje, nawet raz do roku – w przypadku takich działań, liczy się zaangażowanie i jakość, a nie ilość.
Po co?
Społeczna odpowiedzialność buduje lojalność i ułatwia zdobywanie nowych klientów, wzmacnia reputację. Takie działania przekładają się też oczywiście na korzyści finansowe – takie jak np. zmniejszenie kosztów utraty pracownika czy zwiększenie udziałów firmy na danym rynku.