Czym jest content marketing?

Content marketing skupia się na tworzeniu treści, które są unikalne i wartościowe dla użytkowników. Ich głównym celem jest utrzymanie zainteresowania naszej grupy docelowej, pozyskiwanie nowych klientów oraz budowanie pozytywnego i profesjonalnego wizerunku marki. Do Content Marketingu zaliczamy takie rzeczy jak: artykuły, posty, wideo, podcasty, grafiki oraz newslettery etc. Dzięki różnorodności form tworzenia treści, możemy ściśle dopasować je do potrzeb naszego odbiorcy oraz założeń naszej strategii marketingowej.
Typy content marketingu
  • wewnętrzny – publikacje na stronie WWW, blogu oraz na profilach w mediach społecznościowych, najczęściej są to poradniki, artykuły i posty (SM); takimi działaniami chcemy zatrzymać użytkownika na naszej stronie, co może skutkować sprzedażą usługi, którą oferujemy. Jeśli sprzedaż nie nastąpi – chcemy zadziałać tak, żeby użytkownik powrócił jednak na naszą witrynę.
  • zewnętrzny – publikacje w serwisach zewnętrznych i pozyskiwanie linków w ramach udostępniania treści przez użytkowników tych serwisów; w tym typie content marketingu ogranicza nas tylko wyobraźnia – możemy publikować posty, wideo, zdjęcia, artykuły etc., im ciekawsze treści, tym chętniej i częściej będą udostępniane między jednym, a drugim użytkownikiem portalu. Trzeba natomiast pamiętać, że umieszczanie linków czy fraz kluczowych w każdym możliwym miejscu nie jest zbyt dobrym wyjściem. Algorytm Google może takie zachowania szybko zablokować, co sprawi, że nasza strona wcale nie będzie bardziej widoczna, wręcz przeciwnie!

Cele strategii content marketingowej

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest zadbanie o planetę i wszelkie działania proekologiczne. To bardzo ważna część CSR – i nikt nie mówi tutaj od razu o przekształceniu firmy w wielki ul, zasilany energią słoneczną w dzień, a prądem z ziemniaka w nocy. Na początku wystarczy wymiana żarówek w biurze na te energooszczędne, czy zakup dużego baniaka z wodą (zamiast wody w butelkach plastikowych). Każda inicjatywa, która prowadzi do polepszenia jakości życia i jednocześnie dba o środowisko jest dobrym pomysłem, ważne aby była podejmowana regularnie. Firmy, które angażują się w działania CSR bardzo często są pozytywniej postrzegane przez klientów, wzbudzają zaufanie. Biznes odpowiedzialny społecznie zwraca uwagę nie tylko na osoby w swoim otoczeniu, ale również na środowisko i świat, w którym funkcjonuje. A nic tak nie porusza jak firma, która nie interesuje się tylko i wyłącznie sprzedażą czegoś, ale zwraca też uwagę na problemy otaczającego nas świata i próbuje coś z nimi zrobić, zawalczyć przeciwko nim.
Cele powinny być opracowane zgodnie z regułą SMART, czyli cel powinien być
konkretny, mierzalny, osiągalny, istotny oraz terminowy.
Przy tworzeniu treści content marketingowych należy skupić się na przygotowaniu wartościowego materiału dopasowanego do naszego odbiorcy.
Później można zająć się linkami oraz frazami kluczowymi, które pasują do danego tworu – z resztą te drugie bardzo często pojawiają się po prostu naturalnie, w trakcie pisania.
Kluczem do sukcesu na obu polach jest tworzenie treści, która jest nie tylko unikalna, lecz również zoptymalizowana do wymagań algorytmów wyszukiwarek.
Możemy przygotować najlepszy, niemal wybitny artykuł, jednak jeżeli zignorujemy wspomnianą kwestię – nie osiągnie on tak wysokiej pozycji w wyszukiwarkach potencjalnych Klientów.
Działania content marketingowe wymagają dużo czasu i opracowanej strategii. Takie działania mogą trwać miesiącami, a nawet latami, a ich efekty zobaczymy jeszcze później. Oczywiście zależy to od celu i naszego własnego zaangażowania i pracy.
Najważniejsza jest dobra i jasna strategia – należy obserwować jej rozwój (bądź jego brak) i ewentualnie optymalizować pod potrzeby swoje i swojej firmy.